Rusya’ya yönelik saldırı, Amerika tarihindeki en büyük jeopolitik kumardır. Eğer başarılı olursa, Amerika dünyanın tartışılmaz hegemonyası olacak ve gerçekten de tek dünya hükümetine yol açacaktır. Öte yandan, eğer başarısız olursa, Amerikan Yüzyılı ve ABD dolarının küresel para birimi olarak hızlı bir şekilde çökecektir. Tarihin önemli ve tehlikeli bir döneminden geçiyoruz.

Amerika için zaman daralıyor

Büyük resimle başlayalım. Amerika’nın üstünlüğü hızla geriliyor. ABD’nin küresel GSYİH’daki payı küçülüyor ve Amerika’nın borcu patlıyor. ABD doları “fahiş ayrıcalığının” tadını daha ne kadar süre çıkarabilir? Maksimum 10-15 yıl. Amerika’nın demokrasisi de bocalıyor ve ülke derinden bölünmüş durumda.

Bu arada, Çin, Rusya ve İran gibi Amerikan karşıtı güçler güçleniyor. Rusya, ABD füze savunma sistemlerinin durduramayacağı birden fazla nükleer savaş başlığına sahip hipersonik füzelere sahip. Çin’in GSYİH’si şu anda 18 trilyon dolara ulaşıyor. Ve eğer Avrupa’nın ucuz enerji sağlaycısı Rusya ive ucuz mamül mal tedarikçisi Çin ile barışçıl ilişkileri olursa, Avrasya denilen kıta ABD’nin iki katı büyüklüğünde bir ekonomiye sahip olacaktır. Suudi Arabistan gibi vasal devletler bile şimdi Yuan karşılığında petrol satmaya cesaret ederek isyan etmeye başlıyor. Bu nedenle bir şeylerin yapılması gerekiyor.

Plan A: Çin’i Çevremelek (Containment)

ABD, Trump yönetimi sırasında Çin’i kontrol altına ve Çin’i çevrelemeye çalıştı. Ancak bu sefil bir şekilde başarısız oldu: ABD-Çin ticareti 2021’de 650 milyar dolara ulaştı. Bir sonraki seçenek, Rusya’yı Çin’in yörüngesinden çıkararak Çin’i izole etmek olabilirdi. Başkan Eisenhower’in Sovyet lideri Kruşçev’i 1959’da Beyaz Saray’a davet edip yaptığı gibi (1972’de ise Nixon Çin ile ittifak kurarak ve SSCB’yi izole edip bol ve yönet’i farklı bir şekilde uyguladı).

B Planı: Rusya’yı Ezip, Doları Güçlendirmek

Bu nedenle ABD, Şah damarına yönelip, Rusya’yı etkisiz hale getirip, Putin’i küresel bir parya olan başka bir Kim Kong Un’a dönüştürmeye çalıştı. Bu şaşırtıcı strateji uzun zamandır planlanmış olmalıydı. Çünkü birkaç gün içinde hemen hemen her Batılı şirket Rusya ile ilişkilerini sona erdirdi. Batı, Rusya’yı küresel finansal sistem olan SWİFT’ten dışladı ve Rusya’nın zar zor kazanılmış olan döviz rezervlerinin yarısından fazlasını gaspetti. Rusya’nın Avrupa ve ABD’yi bombalamaya başlamaması biraz şaşırtıcı (Bunlar Japonya’nın Pearl Harbor’a saldırmasına yol açan provokasyonun benzerleri).

Bu şok ve dehşet verici ekonomik savaştan kaynaklanan kaos, Avrupa’yı zayıflatarak, Rusya’yı sakat bırakarak ve güvenli liman olarak görülecek ABD dolarını güçlendirerek ABD’ye yararlı olabilir. İronik olarak, ABD zenginlikleri (assets) istediği zaman ele geçirebileceğini göstermiş olsa da, ABD doları bundan kısa vadede fayda sağlayacaktır. Bununla birlikte bu, uzun vadede muhteşem bir şekilde geri tepebilir (daha fazlasını sonraya bırakalım).

Hangi ülkelerin Amerika’nın düşmanı olduğuna bakarsanız, hepsinin ortak bir yanı var: ABD askeri üsleri yok. Ve bağımsız dış politikaları, bağımsız medyaları vs. var. Facebook, Coca Cola, Goldman Sachs ve Lockheed Martin’den arındırılmış bir ülkeyseniz bir numaralı düşman olursunuz.

Bundan sonra ne olacak?

Putin güvende görünüyor. Rusya’da yakın zamanda bir darbe olmayabilir. Ukrayna’daki savaşı kazanacak ve muhtemelen Ukrayna’yı ikiye bölecek. Doğu yarısı yeni bir ülke olacak ya da Rusya’ya katılacak. Kırım ve Karadeniz’in güvenliğini sağlamak Rusya için bir beka meselesidir. Ardından Avrupa ile müzakere etmeye başlayacak.

Rusya’nın pek çok kozu var, bir Kuzey Kore değil. Rusya – ve dahası, Ukrayna ile birleştirildiğinde – sadece petrol ve doğal gazın değil, aynı zamanda buğday, gübre, mısır, ayçiçek yağı, titanyum (Boeing tarafından kullanılan), işlenmiş neon (yarı iletkenlerde kullanılan), paladyum ve daha birçok önemli metalin dünyadaki önde gelen ihracatçısı. Almanya’nın ekonomi bakanı, ülkesinin Rus petrol ve gazını kullanmayı bırakması durumunda “kitlesel işsizlik, yoksulluk, evlerini ısıtamayan ve benzini tükenen insanların” olacağı öngörüsünde bulundu. Gelişmekte olan birçok ülkede gıda, gübre ve enerji kıtlığı nedeniyle isyanlar olması mümkündür. Belki de CIA bunu bir sürü rejim değişikliği yapmak için bir bahane olarak kullanacaktır?

Çin Rusya’yı koruyacak

Çin’e gelince: Rusya’nın çökmesine izin vermeyecek. Putin’in yerini bir Amerikan kuklası alırsa, 6000’den fazla Rus nükleer silahı ABD’ye değil, Çin’e yönlendirilecek. Rusya-Çin sınırında da Güney Kore’dekilere benzer füze savunma sistemleri olacak. Yeni Rusya, kritik zamanlarda petrol/gaz boru hatlarını kapatabileceği için Çin’in enerji güvenliği de ciddi şekilde tehdit altında olacak. Dahası, Çin’in Avrupa’ya giden Kuşak ve Yol (BRI) trenlerinin yarısı Rusya’dan geçiyor. Son olarak, Rusya düşerse, Kazakistan gibi diğer Orta Asya ülkeleri de ABD’nin kuklaları haline gelecektir. Rusya olmadan, ÇKP’nin (Çin Komünist Partisi) geleceği oldukça sallantıda olacaktır.

Tek kutuplu vs. Çok kutuplu

Eğer Rusya düşerse, tüm dünya Amerika’yı dünyanın tartışılmaz lideri olarak kabul etmek zorunda kalacaktır. Steroidler üzerinde tek kutuplu dünya 2.0 olacaktır. Avrupa eninde sonunda bu hegemonyadan faydalanacak, ancak Avrupalı liderler küçük diktatörlere dönüşecek.

Amerika daha doğduğu anda çok kutuplu dünyayı boğmaya çalışıyor. Açık söylemek gerekirse, dünya liderlerinin tek dünya hakimiyetinin bu totaliter gelecek kurgusuna karşı koyacak tassaklara veya dürüstlüğe sahip olup olmadıklarını bilmiyorum. Küresel Güney liderlerinin Batı’nın provokasyonlarını veya Rusya’ya yönelik benzeri görülmemiş yaptırımları açıkça kınadıklarını göremiyorum. Bununla birlikte, Hindistan gibi bazı ülkeler Rus petrolü / gazı satın alarak sessizce direniyorlar. BRİCS bakanları dün Moskova’da bir araya geldi. Şimdi konuşmayan, harekete geçmeyen, korkak davrananlar ABD’ye tamamen boyun eğmedikleri takdirde, eninde sonunda Kafalarını doğrama tahtasının üstünde bulacaklar.

Amerika, 13 eyalet ve 3 milyon insanla anti-emperyalist ve idealist bir ülke olarak yola çıktı. Ancak köklerini unuttu ve gelecek yüzyıl boyunca Kuzey Amerika’da yayilmaya devam etti. 1900’den sonra, Latin Amerika’yı boyunduruk altına aldi ve hatta Filipinler’i sömürgeleştirerek sömürgecilik yarışına katıldı. 1. Dünya Savaşı ve 2. Dünya Savaşı sayesinde ABD tüm sömürgelerini ele geçirdi ve finans ve arka planda askeri üsler etrafında inşa edilmiş daha sofistike bir imparatorluk yarattı.

Amerika şu anda 140 ülkede 800 askeri üssü, konvansiyonel ve sosyal medya nedeniyle bilgi üzerindeki muazzam baskısı ve küresel finansal sistem üzerinde ezici bir hegemonya ile dünyanın en güçlü imparatorluğudur. Ve Avrupa bu planın sessiz ama hayati bir oyuncusu. Ancak hiçbir şey sonsuza dek sürmez ve her şey değiştirilebilir. Eğer Amerika ve Avrupa, güçleri paylaşmak yerine emperyalist ve sömürgeci güçlere tutunmaya kararlıysa, dünyanın korkunç bir geleceği olacaktır.

Amerikan Emperyalizmi

Amerika, 13 eyalet ve 3 milyon insanla anti-emperyalist ve idealist bir ülke olarak kuruldu. Ancak köklerini unuttu ve gelecek yüzyıl boyunca Kuzey Amerika’da yayılmaya devam etti. 1900’den sonra, Latin Amerika’yı boyunduruk altına aldı ve hatta Filipinler’i sömürgeleştirip sömürgecilik yarışına katıldı. 1. Dünya Savaşı ve 2. Dünya Savaşı sayesinde ABD, Avrupa’nın tüm sömürgelerini ele geçirdi, finans ve arka plandaki askeri üsler yörüngesinde inşa edilmiş daha sofistike bir imparatorluk yarattı.

Amerika şu anda 140 ülkede 800 askeri üssü, konvansiyonel ve sosyal medya nedeniyle bilgi üzerindeki muazzam baskısı ve küresel finansal sistem üzerinde ezici hegemonyası ile dünyanın en güçlü imparatorluğudur. Avrupa ise bu bu düzenin sessiz ama hayatı bir oyuncusudur. Ancak hiçbir şey sonsuza dek sürmez ve her şey değişebilir. Eğer Amerika ve Avrupa gücü paylaşmak yerine emperyalist ve sömürgeci tutumunda ısrarlı olursa, dünyanın korkunç bir geleceği olacaktır.

Yeni Dünya Düzeni (NWO ) ve Belirsiz Bir Gelecek

Eğer Batı kazanırsa, tek bir dünya yönetimi, bir dünya para birimi ve bir dünya teknokrasisi (Dünya Ekonomik Forumu ve onların Büyük Sıfırlama planları gibi) ile birlikte totaliter bir kabusa sürükleneceğiz. Ve ayrıca Amerika’nın saçma ve işlevsiz (disfonksiyonal) toplumsal mühendisliği dünya çapında insanlara dayatılacak (“Kadın kimdir? Bilmiyorum, ben biyolog değilim”).

Batı nasıl kaybeder? Kısa vadeli bir olasılık, Rus nükleer füzeleri tarafından bombalanır. Diğer uzun vadeli olasılık: Rusya dayanır; Batı finansını, medyasını, teknolojisini ve ordusunu aşan alternatif bir sistem yaratmak için Çin ve diğer gelişmekte olan ülkelerle birlikte çalışır.

Zaten, Amerika’nın Ruble’nin hızlı bir şekilde çökeceği hülyası, Putin’in sakin ve stratejik hamleleriyle engellendi (örneğin: Putin şimdi doğal gaz için Ruble talep ediyor. Avrupa doğal gazda % 40, petrol ve kömürde yaklaşık % 30 Rusya’ya bağımlı. Teorik olarak, Rusya herşeye kadir petrodolara meydan okumak için Petro Ruble’yi bile piyasaya sürebilir).

Rusya, 1000 yılı aşkın olağanüstü bir tarihe sahip gururlu bir ülkedir. Putin, Rusya’nın parçalanmasına ve tarihten kaybolmasına izin vermeyecek. Eğer Rusya yok olmanın eşiğine gelirse, Amerika’yı kesinlikle nükleer silahlarla vurur. Belki Almanya’yı da. Eğer Rusya köşeye sıkıştırılırsa hipersonik füzelerini tüm büyük Amerikan şehirlerini yok etmek için kullanabilir ve kullanacaktır. Amerika, yalan haberler, zehirli yiyecekler, büyük ilaç şirketlerin(Big Pharma) zararlı ilaçları, demokrasi kılığına girmiş oligarşi, özgürlüğü yayıyormuş gibi davranan emperyalizm, doların küresel statüsü, patlayan borç ve para basımı üzerine kurulu servet yanılsaması satan bir Yalan İmparatorluğu’dur. Artık geri dönüş yok. Küreselciler, şimdiye kadar ekonomik ve finansal savaşla sınırlı kalan 3. Dünya Savaşı’nı başlattılar. Yeni Dünya Düzeni 2.0 gelecek. Tüm ulusların geleceğini belirlemek için şiddetli mücadeleler olacak.

İnsanlığın geleceği sözkonusu.

Bu makale World Affairs‘te yayınlanan İngilizce orjinalinden Türkçe’ye çevrilmiştir.

Çeviri: Turan Altuner