sudan

Doç. Dr. Sibel Özbudun ve Temel Demirer’in Sudan’ın Öğrettiği” başlıklı makalenin yanısıra bugün de Ekonomist Arda Tunca’nın Sudan’a yaptığı bir yolculuk ve Sudanlı bir mülteci çocuğun, Valentino Achek Deng’in romanlaştırılmış biyografisi üzerine yazdığı makaleyi Sesli Görüş olarak yayınlanıyoruz. Makaleyi ayrıca Arda Tunca’nın kişisel bloğundan da okuyabilirsiniz.


“Valentino Achak Deng: Güney Sudan’ın Marial Bai şehrinden çıkıp ABD’nin Atlanta kentine uzanan uzun ve çok külfetli bir yaşam hikayesinin adı. Uzunca bir kitaptı Valentino Achak Deng’in Dave Eggers tarafından romanlaştırılmış otobiyografisi.

Omar al-Bashir diktatörünün dayattığı İslami rejimin güney Sudan’da yaşayan Hıristiyan nüfusu baskı altına alması sonucu mülteci konumuna düşen küçük bir çocuğun çok acı bir hikayesi Valentino Achak Deng’in yaşam hikayesi. Dinka kabilesi üyesi bir aileden gelmektedir Valentino ve “Eylül Yasaları” adı verilen ve başkent Hartum’un tüm ülkeye şeriat düzenini getirip, Güney Sudan’a bir nevi özerklik veren 1972 tarihli Addis Ababa Antlaşması’nı yok saymasıyla ülke karışmaya başlar. Karışıklık, Hıristiyan köylerine murahaleen adlı hükümete bağlı milis güçlerin saldırmasıyla ve direnişçi Sudan Halk Bağımsızlık Ordusu’nun (Sudan People’s Liberation Army – SPLA) bu saldırılara karşılık vermesiyle tırmanır ve önüne geçilmez bir hal alır. Hartum’un amacı, şeriatı dayatmaktır Hıristiyan Sudanlı’lara. Bu saldırılar başladığında Marial Bai’ın çocukları şehirden kaçmaya başlarlar. Hem de arkalarına ve geride bıraktıklarına bile dönüp bakma fırsatı bulamadan.”

Devamını Sesli Görüş’ten dinleyebilirsiniz.

Listen to “Sesli Görüş” on Spreaker.