Diren Dogan

Özellikle son 30 yılda Çin’in ekonomik ve teknolojik gelişimi, ABD ve Batı için oldukça endişe verici bir düzeye ulaştı. ABD; ÇİN’i küresel hegemonyası için büyük bir tehlike görmektedir. Biz de Pasifikte ki bu güç mücadelesini ve olası sonuçlarını bölge uzmanı akademisyen Diren Doğan ile konuştuk.

Çin süper bir güç mü?

Çin’i süper bir güç olarak tanımlamak için henüz erken. Ama Çin bir süper güç olma yolunda. Aslında Çin hala modernizasyon sürecini tamamlamamış bir ülke. Süper güç olabilmesi için ekonomi, teknoloji ve askeri açıdan liderlik yapabilmesi gerekli. Çin için bunu söyleyebilmek hala olanaklı değil.

Pasifik: 21. Yüzyılın Akdenizi

Pasifik’e “21 Yüzyılın Akdenizi” denmesi bölgenin yükselmesi ile ilintili bir benzetme. Geçmişte Akdeniz havzasının verimliliği ve ekonomik potansiyeli dikkat çekmesi gibi günümüzde de Pasifik bölge dışı küresel aktörler dahil olmak üzere dikkatleri üzerine çekmektedir. Zaten jeopolitik açıdan da Asya – Pasifik bölgesi bir ateş çemberi.

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Listen to “Asya – Pasifik” on Spreaker.

Tarihteki Çin İmparatorluğunun bir devamı olarak Bir Kuşak bir Yol Projesi

Pasifik’te Çin kendini 21. Yüzyılın kalbi olarak görmektedir. Tarihsel bir perspektiften bakıldığında Çin kendisini “Orta Krallık” diye adlandırılıyor. Geçmişte Çin bölgenin en büyük imparatorluklarından biriydi. Tarihten gelen bu kültürü bir kuşak bir yol projesi bağlamında da görebiliyoruz. Bu proje aslında bir ahtapotun kolları gibi her tarafı sarmaktadır.

“Bu çalışma, kapsamlı bir literatür taraması neticesinde tarafsızlık ve bilimsel hassasiyetler çerçevesinde oluşturulmuştur. Tüm bu amaçlarla uluslararası literatür taranmış, farklı perspektiflerden üretilen çalışmaların çapraz okuması gerçekleştirilmiş ve özellikle ülkeler bazında ele alınan ihtilafların tarihsel çerçevesinin sağlam biçimde doldurulması amaçlanmıştır. Bir yüksek lisans tezi olarak üretilen bu çalışmanın yazıldığı dönemde ülkemizde konu hakkında ciddi kaynak eksikliği olduğu farkedilmiştir. Diğer taraftan Yunanistan ile Türkiye arasında yaşanan adalar sorununun makro versiyonu olan Güney Çin Denizi ihtilafının derinlemesine incelenerek uluslararası hukuk kapsamında değerlendirilmesinin, ileride Ege Denizi’ndeki egemenliği belirsiz ada, adacık ve kayalıklar sorununun çözümüne de projeksiyon sağlayabileceği düşünülmektedir”

TANITIM BÜLTENİNDEN

DİREN DOĞAN KİMDİR?

Diren Dogan

Diren Doğan, 1994 yılında Alanya’da doğdu ilk ve orta öğrenimini Atatürk ilkokulunda bitirmesinin ardından Alanya Anadolu lisesine başladı. Daha sonra lisans öğrenimini tamamlamak üzere Süleyman Demirel Üniversitesi Uluslarası İliskiler programındaki eğitimine başladı. Aynı üniversitede yüksek lisans tezini savunarak Uluslararası İliskiler uzmanı oldu. Doktora eğitiminin ilk yılında Dışişleri Bakanlığı bursu ile araştırma yapmak üzere Tayvan da bulundu. Çalışma alanları Asya-Pasifik bölgesi ve hibrit tehditler üzerine yoğunlaşmaktadır. Kendisi halen Alanya Aladdin Keykubat Üniversitesinde Öğretim Görevlisi olarak akademik çalışmalarını sürdürmektedir.