Arda Tunca

Gündemin Arkasında bugün iki konuyu işleyeceğiz: TCMB’nin son olarak aldığı “Makroihtiyati Tebdirler” ve İngiltere’de Muhafazakar Partinin  basına geçip, başbakan olan Liz Truss.

Merkez Bankası ve Makro İhtiyati igiltereTebdirler

Aslında bu konuları geçmiş programlarımızda detaylı şekilde ele almıştık. Bugün ise bu kararların piyasayı getirdiği noktayı konuşaçacağız. Bir nevi geçen programlarda konuştuğumuz konuların fikri takibini yapmış olacağız. Hangi gelişmeler şahit olduk, ayrıca hangi gelişmeleri öngöremedik, bunları gözden geçireceğiz.

Merkez Bankasının açıkladığı son kararlar piyasanın işleyişini ve regülasyonunu tamamen ortadan kaldırdı. Bu kararlar Türkiye’yi serbest piyasadan uzaklaştırdı. Bunun yarattığı belirsizlikler dönem dönem kredi piyasalarında giderek yaygınlaşan bir kilitlenmeye neden oldu. Bu konuyu uzun uzun anlatmaya gerek yok ama bu kararların ne gibi etkiler yarattığını hangi “felsefik” değişikliğe yolaçtığını anlamak önemli.

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Listen to “Podcast | Arda Tunca” on Spreaker.

Birleşik Krallığın Yeni Başbakanı Liz Truss

Liz Truss çok talihsiz bir seçim ve son derece çelişkili bir karakter. Şimdi Türkiye’deki sorunları dengesizlikleri konuştuk ama başka ülkelerde Avrupa’da da (Almanya, İngiltere vs…) olağanüstü değnesizlikler var. Konuya objektif bakmak lazım.

İngiltere sanayi devriminin başladığı bir ülke. Küçük bir ülke ama dünya’ya etkileri çok büyük olmuş. Kapitalizmin anayurdu, emperyalist ve sömürgeleri olan bir ülke. Dünya’ya etkilerinin yanısıra, dünya’ya verdiği zararlar da çok fazla. Liz Truss çelişkilerin insanı, vakti zamanında İngiltere’nin Avrupa Bİrliğinde kalmasını savunan, sonra ise BREXİT taraftarı olan biri. İçinde yetiştiği aile özellikle anne sol görüşlü. Kendisi de bir dönem sol fikirleri benimsemiş biri.