Evrensel kültür ve kültürel görecelik ahlakın (etik) bir konusu olmanın yanısıra, antropolojik ve etnolojik araştırmalarında temel konularından biri.

Dr. Cemal Dindar ile uygarlık, evrensel kültür ve kültürel görecelik arasındaki farkları ve kültürel göreceliğin anglosakson dünyası tarafından az gelişmiş ülkelerin geri kalmışlığının ve eşitsizliğin meşru kılınmasında nasıl bir ideolojik enstrüman olarak kullanıldığını konuştuk.

Dr. Cemal Dindar’a göre “uygarlık gelişiminde evrenselci kurtuluş teorilerinin karşısında kültürel görecelilik ideolojik olarak çok işlevsel oldu ve özellikle eşitsizlikleri Anglosakson dünyası lehine dondurdu. Kültürel Görecelik iki ana teoriyi hedef almıştı: biri Psikanaliz diğeri Marksizm…..

Söyleşi’nin devamını podcast yayınımızdan dinleyebilirsiniz.

Listen to “Dr. Cemal Dindar” on Spreaker.

Dr. Cemal Dindar Kitapları

Dr. Cemal Dindar Kimdir?

Cemal Dindar psikiyatrist, yazar. Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. Bakırköy Akıl Hastanesinden psikiyatri uzmanlığı yapmıştır.

Anadolu ruhsallığı çerçevesinde çeşitli makaleler yayımlamış ve seminerler vermiştir. İstanbul’a yerleştikten sonra politik psikoloji, psikiyatri eleştirisi, sinema ve ruhsallık alanlarında yaptığı çalışmalarla dikkat çekmiş ve Akıl Defteri dergisinin editörlüğünü yapmıştır.