Türkiye'nin gündemi

Hüseyin Çalışkaner / ARTIBİR Kamuoyu Arastirmasi –

Araştırmanın Özeti

•Halkın çoğunluğu genel olarak izlenen dış politikayı beğenmezken özel olarak da Suriye politikasını desteklememektedir. •Ve Türkiye’nin İdlib’ten çekilmesini dile getirmektedir. Çünkü Suriye meselesini bir iç mesele olarak görmemekte ve düşünmemektedir.

•Her ne kadar iktidar Suriye rejimi demiş olsa da halkın büyük çoğunluğu meşru rejim olarak bakmakta ve sorunun çözümü için Suriye yönetimi ile masaya oturulması gerektiğini belirtmektedir. •İki yıldır yaşama geçirilen partili cumhurbaşkanlığından memnun olmadıklarını dile getirenler çoğunluktadır. Memnun olmadığını dile getirenler içinde Cumhur İttifakı’na oy vermiş ciddi bir kitle bulunmaktadır.

•İktidar partisinin erimeye devam ettiğini görüyoruz. Ancak söz konusu erime aynı oranda muhalefete yansımamakta. Ak Parti’den kopan kitle genel olarak kararsız seçmene dönüşmektedir. •Bu durumdan muhalefetin yetersizliğini görmekteyiz. Şu an da bulunan muhalefet partilerinin halkta tam olarak karşılık bulmadıklarını gözlemlemekteyiz.

•Yeni kurulan partiler için henüz fikir beyan etmek pek yerinde olmayacaktır. Çünkü henüz somut adımlar atılmadığı gibi somut projelerde dile getirilmemiştir.

ARAŞTIRMADAN NOTLAR

1- Türkiye’nin En Büyük Sorunu Ekonomi

Araştırmaya katılanların büyük bir bölümü %58,1 ile Türkiye’nin en önemli sorunu olarak ekonomi olarak görüyor. Komşu ülkeler ile sorunlar %16,2, eğitim %10,3, yargı %7,1 alırken, bu maddelerin hepsi diyenlerin sayısı ise %5,4.

2- Türk Halkı Askerine Güveniyor

Araştırmalar, Türk halkının TSK’ya güvenin sürdüğünü gösteriyor. Katılımcıların %77,9’u TSK’ya güvendiğini belirtirken, güvenmeyenlerin oranı sadece %10,5.

3- Genelkurmay Başkanı’nı Tanımıyoruz

Araştırma sonuçlarına göre Genelkurmay Başkanı’nın adını bilenlerin sayısı sadece %14. Ayrıca, halkın %53,5’i “Genelkurmay Başkanı’nın adı nedir?” sorusuna Hulusi Akar yanıtını verdi.

4- Halk Yargıya Güvenmiyor

Katılımcıların toplamda %51’9’u yargıya güvenmiyor. Kararsız olanların oranı %24,6 olurken, yargıya güvenenlerin oranı toplamda %23,4’te kaldı.

5-Türk Halkının Çoğunluğu Suriye Politikasını Başarılı Bulmuyor

Ankete katılanların %41,9’u Türkiye’nin Suriye politikasını hiç başarılı bulmazken, olumlu veya olumsuz görüş bildirenlerin oranı %30,4, başarılı olarak kabul edenlerin oranı ise toplamda %27,7 oranında kaldı.

6- Halk, Suriye Sorununu İç Mesele Olarak Değerlendirmiyor

Suriye sorununun iç meselemiz olmadığını belirtenlerin oranı %64,1, iç meselemiz olduğunu düşünenlerin oranı ise %35,9

7- Halk, Suriye Sorunun Çözümü İçin Rejim ile Masaya Oturması Gerektiğini Düşünüyor.

Her ne kadar iktidar Suriye rejimi demiş olsa da halkın büyük çoğunluğu meşru rejim olarak bakmakta ve sorunun çözümü için Suriye yönetimi ile masaya oturulması gerektiğini belirtmektedir. Rejim ile masaya oturulmalı diyenlerin oranı %52,6, hayır oturulmamalı diyenlerin sayısı ise %42,5 olarak görünüyor.

8- Türkiye’nin, İdlip’te Asker Bulundurması Doğru Bulunmuyor

Katılımcıların toplamda %42,8’i İdlip’te asker bulundurmamızın doğru olmağını düşünürken, %36,4’ü asker bulundurulması gerektiğini, %20,8’in ise konuda kararsız olduğu görünüyor.

9 – Türkiye’nin İdlip’ten Çekilmesi İsteniyor

Katılımcıların %58,6’sı Türkiye’nin İdlip’ten çekilmesini istiyor. İdlip’te kalmalı diyenlerin oranı %32,5 iken, kararsızların oranı ise %8,9.

10 – Suriye Sorunun Çözülmesinde Türkiye’nin Bağımsız Kalması İsteniyor

“Türkiye, Suriye’de kiminle iş birliği yapmalı?” sorusuna katılımcıların %52,7 ile büyük çoğunluğu, “bağımsız hareket etmeli” yanıtını verdi. ABD, Rusya ve AB ile birlikte hareket etmeli diyenlerin oranı ise %11’i geçmiyor.

11 – Halk, Türkiye’nin Libya Politikasını Başarısız Buluyor

Araştırmada katılımcıların %37,7’si Türkiye’nin Libya politikasında başarısız olarak nitelendiriyor. Ne başarılı ne de değil diyenlerin oranı %32,1 olurken, başarılı bulanların oranı ise %30,1 olarak görünüyor.

12- Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi Halkı Memnun Etmedi

Partili Cumhurbaşkanlığı sisteminden memnun olmayanların toplam oranı %52,4 olurken, memnun olanların oranı toplamda %30,3, çekimser olanların oranı ise %17,3 olarak görünüyor.

13 – AKP’nin Oyları Erimeye Devam Ediyor

“Bu pazar genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna katılımcıların %32,3’ü AKP’ye, %27,5’i ise CHP’ye oy vereceğini açıklamış. Diğer siyasi partilerin ise tek başına seçime girdiği durumda barajı geçme şansı bulunmuyor.

14 – Cumhurbaşkanlığı Tercihi Oldukça Yakın

Recep Tayyip Erdoğan’nın henüz 2 seneyi geçmeden oylarında yaklaşık %10’luk azalma dikkatleri çekiyor. Yine de bu pazar Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa katılımcıların %42,9’u Recep Tayyip Erdoğan’a, %39,6’sı Ekrem İmamoğlu’na oy vermeyi düşünüyor. Karasızların oranı ise %17,5.