ekonomi

Gündemin Arkasın’da bu hafta Arda Tunca ile açıklanan enflasyon raporunu, yönetim krizini, kurumsal kalite ve ekonomik gelişme arasındaki ilişkiyi konuştuk:

“Geçen hafta Merkez Bankası’nın periyodik olarak hazırladığı enflasyon raporu açıklandı. Başkan enflasyonla ilgili tespitlerini, öngörülerini çıkıp basına açıklıyor. Burada uzunca zaman var olan büyük bir sorun var: bir Merkez Bankası düşünün ki aynı yıl içinde bir önceki enflasyon tahminini yüzde 42.8 olarak açıklarken şimdi 60.4 olarak açıklıyor. “Ana sorumluluğum enflasyonu kontrol etmektir” diyen bir Merkez Bankası; temel misyonu bu olan kurum, “ben aslında enflasyonu kontrol altına almak için hiçbirşey yapmıyorum” diyor – bir şekilde bunu demiş oluyor. Ama aynı Merkez Bankası Başkanı çok sert tebdirler aldığını söylüyor. Anlamak, anlamdırmak gerçekten mümkün değil! Eylül 2021’de yüzde 19.58 olan enflasyonu sözkonusu Merkez Bankası Haziran 2022’de yüzde 78.62’ye yükseltmiş.” ARDA TUNCA

Söyleşinin devamını podcast yayınımızdan dinleyebilirsiniz.

fikir

Ayrıca tamamlayıcı olması açısından ARDA TUNCA’nın daha önce Politik Yol’da yayınlanan “Yönetim Krizi” başlıklı makalesini de okumanızı öneririz.

Listen to “Podcast | Arda Tunca” on Spreaker.