enogroup

Enflasyon denince ilk aklımıza gelen mal ve hizmetlerdeki fiyat artışları oluyor. Fiyatlar genel düzeyinin bu sürekli artışı, insanların yaşam standartlarını azalttığı gibi sosyal huzursuzluklara ve spekülasyon bazlı kazançların emek ile olan kazanca üstün gelmesine sebep olmaktadır. Haliyle fiyatlar genel seviyesi belli bir mal ve hizmet kümesinin – ki buna sepet diyoruz, belirlenmesi konusundaki hesaplamalar etik değerlere uygun olarak yapılmalıdır.

ENAG tam olarak bu etik amaçlar doğrultusunda bilimsel çalışmalar oluşturmak için kurulmuştur. Özellikle döviz kuru, faiz oranları ve borsa endeksleri, hisse fiyat değişimlerini doğrudan etkileyen bir enflasyon verisinin dakikalık, saatlik veya günlük olarak elimizde olmaması büyük bir eksiklik olarak karşımıza çıkmaktaydı. Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) Türkiye’de bu amaçla, sadece günlük değil, saatlik ve hatta önümüzdeki dönemlerde dinamik seyreden zamansız bir fiyat endeksi elde etmek için yola çıkmıştır.

ENAG ayrıca akademik çalışmalarda, özellikle de zaman serilerine dayalı ekonomik modellemelerde yokluğu hissedilen fiyat endekslerinin oluşturulması faiz ile işsizliğin ve faiz ile enflasyonun öngörülmesinde önemli bir tartışmayı da sonlandırmayı amaçlamaktadır. ENAG enflasyon yaklaşımı ayrıca merkez bankası para politikasının dinamik karar verme sürecine de ışık tutabilmesi açısından önem kazanacaktır.

Fiyat endeksi veri sıklığının gün, hatta saate indirgenmesi nedeniyle, dinamik refah seviyesi ölçümü kapsamında, hem baz etkisini ortadan kaldırmış olması hem de mevsimsel ve takvim etkisini gün-içi uyarlamasi açısından daha etkin bir tablo ortaya koymaktadır. Dinamik karakterinden dolayı, ENAG Enflasyon Endeksi tüketim alışkanlıklarında meydana gelecek değişimleri bünyesinde daha hızlı bir şekilde ayarlamaya olanak sağlayacaktır.

Tüm bu hedefler doğrultusunda çalışan ekibin başında ise ülkemizin değerli akademisyenlerinden olan ve pek çok uluslararası yayınları bulunan Prof. Dr. Veysel Ulusoy ve Dr. Caner Özdurak bulunuyor. Veysel hoca zaten Cumhuriyet gazetesinde ekonomi köşesi yazarlığı sebebiyle çokça yazıları takip edilen duayen isimlerden biri bu alanda.

Caner hocayı ise menemen endeksi kavramı ve iktisat kantini dergisi ile ilk olarak duymuştuk. Bu değerli duayenlerin yanında Serkan Gençer, Serhat Çebi, Mustafa Demirok, İbrahim Can, Mehmet Ali Özer, Mehmet Çağdaş İşim gibi doktor adayı olan veya farklı alanlarda çalışan genç isimlerde katkılarıyla ENAG’a dinamiklik ve heyecan katıyorlar.

Danışma grubunda da çok değerli duayen isimleri göreceksiniz. Tevfik Altınok (Hazine ve Dış Ticaret Eski Müsteşarı), Prof. Dr. Mehmet Hasan Eken, Doç. Dr. Bora Aktan (University of Bahrain), Dr. Hasan Yalçın (Eski Hesap Uzmanı, YMM), Sacit Akdemir (Eski Maliye Müfettişi, YMM), Özcan Kadıoğlu (Fizik Mühendisi, Ekonomist). http://enagrup.org/ adresine girdiğinizde tüm bu çalışmalar hakkındaki detaylı bilgiye de daha çok vakıf olacaksınız.

Enagrup
Prof. Dr. Veysel Ulusoy
Dr. Öğretim Üyesi Caner Özdurak

Metodoloji olarak fiyat endekslerinin elde edilmesinde ülkelerin benimsediği ortak standart enflasyon hesaplama yöntemi kullanılmıştır. Alt kalemler bazında sistem Birleşmiş Milletler İstatistik Bölümü’nün ‘’Classification of Individual Consumption According to Purpose’’ (COICOP) standartları gözetilerek oluşturulmuştur.

Oluşturulan enflasyon sepetimizde, TÜİK sepetindeki 418 maddenin 339 adedi vardır. Bu toplam madde oranının %81’i, madde ağırlığının ise %80’nine eşittir. Geriye kalan 79 maddede ise enflasyonu etkileyen davranışın kesikli olması ya da denetimli ürünlerin yoğunluğu oluşturması nedeniyle kapsam dışına alınmıştır. Öte yandan, TÜİK enflasyon oranı ile de birebir karşılaştırma yapabilmek amacıyla, kalan bu 79 ürünün aylık fiyat değişimi, olduğu gibi TÜİK’ten alınarak ağırlıklı bir enflasyon oranı olarak sunulmaktadır.

ENAG’a sadece enflasyon hesabı yapan bir grup olarak da bakılmamalı, makroekonomi ve mikroekonomi alanlarında yapılan çalışmalar enflasyon araştırması ile beraber bir bütünlük içerisinde yürütülmektedir.

Bu arada güzel bir haberi de sizlerle paylaşmak isterim. 3 Ocak 2021 tarihi için hiçbir yere plan yapmayınız. Bizlere sıklıkla sorulan ‘’yıllık enflasyon oranını ne zaman açıklayacaksınız?’’ sorusuna cevabı 3 Ocak 2021 tarihinde, twitterdan @ENAGRUP adresinden ve site adresimiz olan http://enagrup.org/ dan ulaşabileceksiniz. Ayrıca aylık araştırma raporları da her ayın 3’ünde aynı adreslerden yayınlanmaktadır.