enflasyon ve faiz

Enflasyon, Politika Faizi ve Dolar Kuru | geldiğimiz Nokta

21.01.2021 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı Sn. Lütfi Elvan Twitter hesabından tweet atarak eski Hazine ve Maliye Bakanı Sn. Berat Albayrak’ın izlediği politikaları finansal istikrar hedefi olarak değerlendirmiştir.

Hazine ve Maliye Bakanı Sn. Lütfi Elvan’a TCMB ve TÜİK’in web sitesinden aldığım verilerle hazırladığım grafik üzerinden birkaç şey sormak istiyorum.


.

Temmuz 2019’dan itibaren Berat Albayrak, “Enflasyonun nedeni faizdir.” düşüncesiyle TCMB Başkanını faiz indirimine zorlamaktaydı. Peki, şu an enflasyon ve faiz ne durumda? Yukarıdaki grafikten de anlaşılacağı üzere başa dönmüş bulunmaktayız.

Dövizde de durum pek farklı değil. Yine TCMB ve TÜİK’in web sitesinden aldığım verilerle hazırladığım grafik üzerinden birkaç şey göstermek istiyorum.


Israrla “Enflasyonun nedeni faizdir.” düşüncesiyle hareket ederek, politika faizini düşürerek dolar kurunun yükseldiğini görüyoruz. Bu yükselişin önüne geçmek için de TCMB’nin döviz rezervleri Sn. Lütfi Elvan’ın da dediği gibi finansal istikrar hedefiyle eritildi. Son olarak yine her şeyin en başı olan enflasyon-faiz ilişkisine geliyoruz. Enflasyon-faiz ilişkisinde enflasyonun neden, faizin ise sonuç olduğunu anlamamız için 128 milyar dolar harcadık. Peki, bunu anlamamız için neden bu kadar döviz rezervini harcadık? Umarım bu hatalar göz önünde bulundurulur ve bir daha tekrarlanmaz.

NOT: Veriler tcmb.gov.tr ve tuik.gov.tr’den alınmıştır. Dolar kuru olarak TCMB’nin her ayın son günündeki dolar kuru dikkate alınmıştır.