iklim krizi

Ekonomist Arda Tunca ile bu haftaki Gündem’in Arkası programında Avrupa’yı kasıp kavuran sıcaklıklardan yola çıkarak tarihten bu yana (1911) iklim krizini ve olası sonuçlarını konuştuk. Söyleşimiz iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, 1911’de ABD’de (New York) yapılan bir iklim araştırmasının sonuçlarını ve akabinde de 1947 yılında Stockholm Üniversitesinden buzullar üstüne araştırma yapan coğrafyacı Hans Allman’ın bulgularını konuştuk.

Yarın yayınlanacak olan ikinci bölümde ise 1972’de Denis Meadow’un yönetiminde Roma Kulübü / Club of Rome tarafından yapılan, yayınlandığında dünya çapında büyük şok yaratan ve sonuçları 2018’de bilimsel olarak tekrar güncelenen “Büyümenin Sınırları” başlıklı raporu konuştuk:

“Bu haftanın güncel haberlerinden yola çıkarak konuyu işleyelim. Peki nedir bu güncel haberler? Haziran 2022, dünya meteorolojik kayıtlara göre tarihinin üçüncü en sıcak haziran’nını yaşadı. Ve Haziran 2022’nın sıcaklığı 1991 – 2022’i arasındaki ortalama sıcaklığın 0.32 derece (celcius) üzerinde kaydedildi. Avrupa kıtası yine meteorolojik kayıtlara dayalı tarihinin ikinci en sıcak haziran’ını yaşadı ve bugüne kadar kayıtlara geçen ortalama haziran sıcaklığının 1.6 derece üstünde oldu. Fransa, 2022 Mayıs ayını tarihinin en sıcak Mayıs ayı olarak yaşadı. İtalya’nın kuzey bölgesinde ağır bir kuraklık var. Bu koşullar İtalyan hükümetine olağanüstü hal ilan ettirdi. İngiltere sıcak hava dalgasının etkisi nedeniyle meteoroloji kayıtları “kıpkırmızı” gözüktü….” Arda Tunca

Söyleşinin devamını podcast yayınımızdan dinleyebilirsiniz. Yine tamamlayıcı olması açısından Arda Tunca’nın Politik Yol sitesinde konuyla ilgili olarak ele aldığı iki makaleyi de okumanızı tavsiye ederiz.

Listen to “Podcast | Arda Tunca” on Spreaker.