kemal kilicdaroglu

Türkiye’nin güvenilir kamuoyu araştırma şirketlerinden ARTIBİR şirketinin son dönemlerde İYİ Partili bir milletvekilinin bir TV programında „’Kılıçdaroğlu’nun kimliği, sünni müslüman kesim tarafından bir endişedir” diyerek yaptığı söyleşi bağlamında bir „Alevilik Araştırması” yaptı.

Araştırmanın çarpıcı sonucu; Türkiye‘de seçmenin artık mezhep odaklı oy verme davranışının büyük ölçüde değiştiğiydi. Araştırma; İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Erzurum, Samsun, Konya illerinde yapıldı ve sürpriz sonuçlar ortaya çıkardı. „Bir kişinin etnik kökeni ya da mezhebi oy verme davranışınızı nasıl etkiler?“ Sorusuna çok etkiler diyenlerin oranı sadece % 13, 5“, “biraz etkiler“ diyenlerin oranı ise % 17,3 oranında kaldı. „Hiç etkilemez“ diyenlerin oranı % 39,9, „etkilemez“ diyenlerin oranı ise % 24,6 oldu.

„Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayı olması durumunda mezhebi / alevi olması sizin için bir sorun mu?“ sorusuna ise „sorun değil“ cevabı verenlerin oranı % 86,3 ile bir hayli yüksek.

Araştırmanın bir diğer çarpıcı sonucu ise son derece muhafazakar kimliği ile bilinen Erzurum’da „Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayı olması durumunda mezhebi/ alevi olması sizin için bir sorun mu? “ sorusuna % 90 ile verilen „hayır etkilemez“ cevabı oldu.

Yine diğer bir muhafazakar il olan Konya’da „etkilemez diyenlerin oranı % 69 ile bir hayli yüksek.

ARTI BİR kamuoyu araştırma şirketinin bu değerli araştırması Türkiye’de mezhep odaklı seçmen davranışının şimdilik aşıldığını gösteriyor. Bu da elbette sevindirici bir gelişme. O ülkede güzel şeyler de oluyor. – Turan Altuner