Arda Tunca

Adı „Kereste“ olan (Brazil) bir ülke Brezilya. Hemen hemen bütün Latin Amerika ülkelerinde yaşanan CIA destekli askeri darbelerden payını Brezilya da payını almış. Amerika kıtasının güneyine Latin Amerika denilmesinin nedeni bu ülkelerde Roman dillerinin kökeni Latince’ye bir atıf. Latin Amerika terimi resmi resmi dili İspanyolca veya Portekizce olan ülkeler için kullanılıyor.

„Latin Amerika“ Fransızlar tarafından verilen bir isim (Fransızca Roman dilleri ailesine ait). Fransızlar „Latin“ kavramını kitadaki etki alanlarını genişletmek ve destek bulmak amacıyla ön plana çıkarıyorlar. Daha önce Amerika kıtasının bu bölgesine İbero Amerika veya Hispano Amerika deniliyordu.

Amerika kıtasının kuzeyinde – ABD ve Kanada’da ise ağırlıklı İngilizce olmakla birlikte Fransızca da konuşulmaktadır. “Latin Amerika” kavramı Avrupa sömürgeciliğinin bir mirası. Podcast yayınımızda konuştuklarımıza ek olarak Latin Amerika isminin nerden geldiğine ve Avrupa sömürgeciliğinin bir kıtanın ismini bile değiştiren sömürgeci mirasına da dikkat çekmekte yarar var.

Listen to “Podcast | Arda Tunca” on Spreaker.

31 Mart 1964’te Brezilya ordusu, Amerikan gizli servisi CIA’in desteğiyle bir darbe düzenledi. Başkan Joao Goulart sürgüne gönderildi ve General Humberto Castelo Branco askeri hükümetin başına getirildi. Darbeden hemen sonra darbeci hükümet muhalefet üyelerini tutukladı, muhaliflerin siyasi haklarını geri aldı ve Brezilya halkının sivil özgürlüklerini kısıtladı.

İktidardan düşürülen ve sürgüne gönderilen Başkan Joao Goulart, 1953 – 1954 yılları arasında Brezilya’da çalışma başkanı olunca asgari ücretleri iki katın çıkardı ve akabinde hemen görevden alındı. 1961’de Devlet Başkanı Yardımcısı olan Joao Goulart, o zamanki devlet başkanın istifasından sonra anayasa gereği Başkan oldu. Bu sırada bir Çin gezisinde olan Goulart’ın başkanlık yetkileri askerlerin dayatmasıyla hemen kısıtlandı.

Geçenlerde yeniden devlet başkanı seçilen Lula da Silva’da seçim kampanyası sırasında asgari ücretleri yükselteceğine dair görüş belirtince, insanın aklına ister istemez 1964’te darbe ile devrilen Başkan Goulart’ın dramatik hikayesi insanın aklına geliyor.

Podcast yayınımızı dinlemek için tıklayın…