Sadat

Kurmay Albay Hüseyin Demirtaş ile son dönemlerde kamuoyunda yoğun şekilde tartışılmaya başlanan SADAT örgütünü konuştuk. Eski bir Özel Kuvvetler mensubu olan Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi tarafından kurulan ve 15 Temmuz sonrasında TSK’dan emekli olan eski Özel Kuvvetler komutanı Zekai Aksakallı’nın ikinci adamı olduğu iddia edilen SADAT nedir, neden kuruldu, temel hedefleri nelerdir? Biz sorduk Albay Hüseyin Demirtaş cevapladı. Söyleşimiz iki bölümden oluşmaktadır. İyi dinlemeler.

“SADAT’ı biz Türkiye’de bir savunma şirketi olarak biliyoruz, kendilerini de öyle tanıtıyorlar. Ama asıl hedefleri stratejik! “Savunma” deyince biz bir takım silah, araç-gereç üreten bir şirket olarak tahayyül ediyoruz. SADAT ise “Biz stratejik eğitim veriyoruz” diyor. Şunu önce ifade edeyim: askeri stratejide bir “büyük strateji” vardır, “grand strateji” diye geçer. Bunun altında “strateji”, stratejinin altında “operatif seviye”, bir altında ise “taktik seviye”, daha altında ise “teknik ve/veya saha seviyesi” vardır.
SADAT yöneticileri tarafından sürekli “stratejik seviyede eğitim” verdikleri telafuz edilmektedir. “Stratejik seviyede eğitim vermek” ne demek?: Bulunduğu ülkede, kurumda – artık hangi bağlamda ele alacaksak – o ülkenin, kurumun gelecek 10, 20, 50 yılına bakan stratejik ünite demek! Bu nedenle “stratejik” derken “çok önemli” anlamında değil, geleceğe bakan gözler, geleceğe bakan akıllar ve geleceği bugünden hazırlamak için büyük gayret sarfeden kurum, kişi, örgüt veya dernekleri anlamak gerek.”

Söyleşinin tamamını podcast yayınımızda dinleyebilirsiniz!

Muhreç Kurmay Albay Hüseyin Demirtaş Kimdir?

1970 yılında Sivas’ta doğdu. İlk ve orta öğreniminin ardından Deniz Lisesi ve Deniz Harp Okulu eğitimini tamamlayarak 1994 yılında Deniz Subayı olarak Teğmen rütbesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hizmet etmeye başladı. 22 yıllık deniz subaylığı süresince Deniz Kuvvetlerinin çeşitli yüzer ve kıyı birliklerinde ve çeşitli uluslararası pozisyonlarda görev yaptı. 2016 yılında Bükreş Deniz Ataşesi görevinin tamamlanmasının ardından Türkiye’ye döndüğünde, Romanya’da iken Türkiye’de adam öldürmüş ve yaralamış gibi gösterilerek gözaltına alındı. Ardından hak mücadelesine başlayınca memuriyetten çıkarıldı. Kendisini bir insan hakları aktivisti olarak tanımlayan Hüseyin Demirtaş halen Türkiye’deki rejim değişikliği ve milyonlarca vatandaşa karşı uygulandığını düşündüğü insanlığa karşı suçlarla mücadele yürütmektedir. Evlidir, 3 çocuk sahibidir, İngilizce bilmektedir.