Dünyayı saran koronavirüs ile kentsel yaşamda oluşmaya başlayan dönüşümler iletişim alışkanlıklarımızı da şüphesiz etkileyecek. Evde geçirilen zaman uzadı. İletişim araçlarına olan talep arttı.

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazife Güngör, küresel çapta yaşanan bu krizin iletişimsel açıdan fırsata dönüştürülebileceğine dikkat çekiyor.

Kent yaşamı, insanlar arasındaki mesafeyi artırmıştı

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazife Güngör, insanların eve kapanmasına yol açan koronavirüs salgınını büyük bir kriz olarak değerlendirdi ve şunları söyledi: “İletişimin olanaklarını kullanarak insanlık bu krizi fırsata dönüştürebilir. Kent yaşamı, insanlar arası mesafeyi artırmış, iletişimi zorlaştırmıştı. Krizden fırsat yaratıp, uzaklaşan ilişkileri yakınlaştırarak teselli bulabiliriz” dedi.

Prof. Dr. Nazife Güngör Kimdir?

Prof. Dr. Nazife Güngör, Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu mezunu. Yüksek lisans ve doktora çalışmalarını Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde tamamladı. Akademik yaşama 1991 yılında Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesinde araştırma görevlisi olarak başladı.2000-2001 eğitim-öğretim yılında Türkiye Bilimler Akademisi burslusu olarak İngiltere’de Manchester Üniversitesinde konuk akademisyen olarak bulundu. 2004-2008 yılları arasında Gazi Üniversitesi Rektörlüğünde basın ve halkla İlişkiler danışmanlığı görevinde bulundu.2007-2010 yılları arasında İletişim Fakültesinde gazetecilik bölüm başkanlığı görevini de üstlenen Güngör Gazi Üniversitesindeki öğretim üyeliği görevinden Eylül 2011 yılında emekli olarak ayrıldıktan sonra bir süre İstanbul Arel Üniversitesi İletişim Fakültesinde tam zamanlı öğretim üyesi ve dekan olarak görev yaptı.Akademik faaliyetlerini halen Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi bünyesinde sürdürmekte olan Nazife Güngör şu anda İletişim Fakülte Dekanı olarak görevine devam etmektedir.

Strese girmek yerine aile içi iletişimi güçlendirebiliriz

Koronavirüsü sosyal hayatın sonlandırılması olarak strese girmek yerine aile içi iletişimi güçlendirerek fırsata çevirmek gerektiğini vurgulayan Güngör, “birbirimize zaman ayırma fırsatı olarak görerek ve iletişim olanaklarını kullanarak krizi en iyi şekilde yönetebiliriz.

İnsanların evlere kapanmaları gerek aile gerekse de kişiler arası iletişimde yeni formların gelişmesini de beraberinde getirecektir. Bunun ayrıntıları hakkında şimdiden bir şeyler söylemek zor elbet, ama pek çok şeyin bundan böyle eskisi gibi olmayacağı da açık.” dedi.

Korku ve paniği fırsatçılığa çevirenlere dikkat

Korku ve panik üzerinden çıkar sağlamaya çalışanların da olduğuna değinen Prof. Dr. Nazife Güngör, “Paniği fırsatçılığa çevirenlerin de bulunduğu toplumda daha fazla dikkat etmek gereken bir dönemdeyiz. Bu dönemde paniği azaltarak daha dikkatli olmalıyız.” dedi.

Virüsten daha tehlikelisi panik

Panik ve korku yayılımına dikkat çeken Prof. Dr. Nazife Güngör,” Virüsten daha tehlikelisi panik. İnsanlar panik halde marketlere giderek ne bulursa eve taşıyor. Bu kadarına gerek yok. Hijyene, besine dikkat ederek korunaklı ortamlar yeterli olur. Ülkede şu an için sokağa çıkma yasağı yok. Biraz sakin biraz da dikkatli olalım.

Çalışan, üreten, yaşadığı dünyaya ve insanlığa emek veren bireyler olmak için bu dönemde mücadele etmeye gayret göstermeliyiz”. dedi.

Röportaj: Dr. Aylin Tutgun Ünal