gündemin arkasi

Gündemin Arkasında bugün Arda Tunca ile seçim sürecinde Türkiye’nin geleceğini konuştuk:

  • Türkiye’deki seçim bir seçim olmanın ötesinde çok daha farklı çok daha derin anlamı var.
  • Türkiye’nin önündeki seçim fazla birşeyi değiştirmeyecek ama ilk etapta kötü bir gidişatın önüne geçmiş olacak.
  • Seçim bu gidişatı durdurmanın bir yolu ama seçimden sonra da fazla birşey değişmeyecek.
  • Transitional justice yani geçiş dönemi adaleti kapsamında geçmişte yaşanmış insan hakları ihlali ve baskılar ile yüzleşebilmek ne derece mümkün olabilecek? Not: Bu geçiş dönemi adaleti / transitional justice konusunu bir sonraki yayınımızda daha detaylı olarak ele alacağız.

“Politik Yol’daki makalemde özellikle Türkiye’nin son 21 yılını özetleme ihtiyacı duydum. Türkiye’nin hiçbir zaman iyi bir demokrasi olmadığını, olamadığını ama özellikle son 10 yıldır demokrasi ve ifade özgürlüğü açısından da çok şey kaybettiğini,Türkiye’nin bir rejim değişikliği içinde olduğunu, iktidarın 1923’te gelen değişimleri Osmanlı hayaliyle geriye götüremek için çaba sarf ettiğini ve 1990’larda söylenen “demokrasi bir tramvaydır vakti gelince inmek gerekir” sözünün gereklerini yerine getirdiğini ve hakikaten “demokrasi tramvayı”ndan indiğini irdeledim.” Arda Tunca

Devamını podcast yayınımızdan dinleyebilirsiniz. Ayrıca tamamlayıcı olması açısından Arda Tunca’nın konuyla ilgili Politik Yol’da yayınlanan makalesini okumanızı öneririz.

Listen to “Podcast | Arda Tunca” on Spreaker.