ekonomi, finans

Gündemin Arkasında Arda Tunca ile bugün Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) 23 / 24 Haziran‘da kredi piyasalarına yönelik aldığı kararları, ABD’de de gitgide somutlaşan resesyon beklentilerini ve hisse senetleri piyasasında son 50 yılda görülen en yüksek düşüşlerin (Dow Jones % 15, NASDAQ % 30) nedenlerini konuştuk:

„Geçmiş programlarda çok konuştuk bu konuları özellikle son altı ayda, hatta Eylül 2021’den bu yana. Faiz indirimi ile birlikte enflasyon yukarı tırmanırken yine faizler indirildi. Bu, birbirini besleyen bir süreç oldu ve Türkiye ekonomisi bambaşka bir noktaya geldi. Bunlara değindik, anlattık! Bugün geldiğimiz noktada ise artık iş çığrından çıkmış durumda. Hükümet enflasyonu indirmek istiyor ama enflasyon rekor üstüne rekor kırıyor. Ben „faizi aşağı inderecem“ diyor zaten faizi indirmesi enflasyonun çıkmasına neden oluyor. Burada da yanlış bir teoriden yola çıkıldığı herkes tarafından biliniyor. Bu arada piyasadaki faiz de patlıyor. Kontrol yok, güven yok! Bu durumda insanlar istikrarsız bir para birimiyle karşı karşıya kalıyor” ARDA TUNCA

Devamının podcast yayınımızdan dinleyebilirsiniz. Tamamlayıcı olması açısından Arda Tunca’nın Politik Yol’da yayınlanan “Ekonomi yönetiminin düşünemedikleri” başlıklı makalesini de okumanızı öneririz.

Listen to “Podcast | Arda Tunca” on Spreaker.