Prof. Dr. Özlem Kumrular ile İBB yayınlarından çıkan son kitabı “İstanbul Eğleniyor/ İstanbul’un Eğlence Atlası, 1870-1955 üzerine konuştuk:

“İstanbul’un çok renkli bir eğlence hayatı var çünkü İstanbul çok uzun zamandır birçok kültürün biraraya geldiği, farklı dinler ve kültürlerin kaynaştığı bir şehir. Dolaysıyla İstanbul’deki englence çeşitliliği ve renkliliği dünyanın başka hiçbir şehrindeki eğlence tarzına benzemiyor. Bu şehrin çok eski bir eğlence geleneği var.” Prof. Dr. Özlem Kumrular

“İstanbul öyle bir şehir ki onu kelimlerle anlatmak pek mümkün değil. İstanbul’a gidenler bunu bilir. İstanbul çok büyük bir şehir ama sadece nüfus açısından değil. İstanbul çeşitlilik köpürüyor. Her siyasi görüş ve inançtan insanların buluştuğu / yaşadığı bir şehir. Doğu ile Batı, geleneksel ile modern ve geçmiş ile gelecek adeta çarpışıyor. İstanbul her şeydir. İşte bu yüzden kavraması çok zordur” (Bettany Hughes)

İstanbul’un gözde tarihsel mekenları:

Birahanede Sinema: Sponeck Birahanesi

Lebon’u herkes sever: (Lebon Pastanesi)

Tombola ve hamamböcekleri

Her devrin gözdesi Pera Palas Oteli

Devamını podcast yayınımızdan dinleyebilirsiniz.

Listen to “Prof. Dr. Özlem Kumrular” on Spreaker.

“İstanbul’un eğlence hayatı bir âlem… Bu hayat evvela yakaları ilikleyip Fatih ile Harbiye’yi buluşturuyor. Bir yanda opera, tiyatro bir yanda Karagöz.  Bir yanda yılbaşında eğlenenler diğer yanda Ramazan eğlenceleri… Galata’dan, Pera’dan Direklerarası’na, Kâğıthane’ye uzanan bir cümbüş!

İstanbul Eğleniyor’un birinci cildi (1870-1955), okuru şehrin her köşesine taşırken ışıltılı caddelerden köprü altlarına, göz kamaştırıcı mekânlardan izbe kahvelere götürüyor. Parlak olan her taşı kaldırıp altına bakan bu kitapta tüm aylığını bir gecede “ütülenler”in, hamam böceği yarıştıranların, pudralanmış ahşap zeminler üzerinde gösterişle kayanların dahası bıyıklarını sivriltip piyasa yapanların hikâyesini okuyacaksınız.

İstanbul Eğleniyor, sürükleyici ve açıklayıcı bir dille yazılmış, zengin bir görsel arşivle desteklenmiş kapsamlı bir çalışma. İstanbul eğlence hayatının kalbine inmek, okurken eğlenmek istiyorsanız doğru adrestesiniz!”

Tanıtım Bülteninden

Prof: Dr. Özlem Kumrular Kimdir?

Prof. Dr. Özlem Kumrular 1974 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümünden mezun olmuştur.
Yüksek lisansını aynı üniversitenin tarih bölümünde, doktorasını ise İspanya’da Salamanca Üniversitesinde tamamlamıştır. XVI. yüzyıl Avrupa-Osmanlı ve Akdeniz tarihi, İspanyol ve İtalyan paleografisi, imgebilim, dini ve sosyal çatışmalar, marjinal sosyal gruplar, pikaresk roman üzerine çalışmıştır. Yayımlanmış çok sayıda kitabı bulunan yazar, hala Doğuş Üniversitesinde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Bugüne kadar Muhteşem Süleyman, Türkler ve Deniz, Altıncı Ay’ın Kızı Nina, Aşkın Beş Hali, Kaçılın Türkler Geliyor, İslam Korkusu, Türk Korkusu, Sultan’ın Mutfağı, Hoşçakal Milano Hoşçakal Aşkım, Haremde Taht Kuranlar Nurbanu ve Safiye Sultan, Kösem Sultan, Yeni Belgeler Işığında Osmanlı-Habsburg Düellosu, Dünyada Türk İmgesi gibi bir çok kitaba imzasını atmıştır.